Reklama
  • Czwartek, 18 sierpnia 2016 (13:05)

    Bąblowiec czyha w jagodach

Pasożyt, który może być pomylony z nowotworem.

Zagrożenia z runa leśnego

Z lasu można przynieść także inne pasożyty. Owsiki są chorobą brudnych rąk. Ludzie załatwiając się w lesie, mogą zostawić za sobą pasożyty.

Reklama

Jedząc nieumyte owoce leśne albo dotykając miejsc, gdzie wcześniej ktoś oddawał kał, można zarazić się owsikami. W wyniku tego pojawić się może świąd odbytu, uczucie niepokoju, rozdrażnienie, bladość, brak apetytu, trudności z koncentracją i problemy ze snem.

Włośnica to ciężka choroba pasożytnicza, wywołana włośniem krętym. Do zakażenia dochodzi najczęściej poprzez zjedzenie zakażonego mięsa, zwykle pochodzącego z polowań. Pasożyt powoduje bóle mięśni i brzucha, biegunkę, obrzęk twarzy, zapalenie mięśnia sercowego, płuc albo mózgu.

Zajadam się jagodami wprost z krzaczków. Mama mówi, że mogę wraz z owocami zjeść tasiemca. Czy to prawda?

Tak. Twoja mama mówi zapewne o tasiemcu bąblowcowym (bąblowcu), którego jaja często roznoszone są przez lisy, wilki czy psy. Krzaczki jagód są bardzo niskie, więc jaja łatwo się na nich zatrzymują, gdy zwierzę pozostawia w ich okolicy własny, zakażony tasiemcem kał.

U mojej mamy lekarz podejrzewa bąblowicę. Jakie ta choroba daje objawy?

Tasiemiec bąblowcowy, wywołujący tę chorobę, to bardzo agresywny pasożyt. Gdy jego larwy dostaną się do organizmu, zaczynają zasiedlać największe organy – najczęściej lokują się w wątrobie, płucach lub mózgu. Tam zatykają drobne naczynia krwionośne i odcinają krążenie krwi.

Wówczas w tym miejscu powstaje jama – stąd nazwa bąblowica wielojamowa. Pasożyt rośnie, otorbia się i powoli uciska sąsiadujące tkanki. Choroba nawet przez 15 lat może nie dawać żadnych objawów. A wykrywana jest najczęściej przypadkowo podczas badania USG.

Sąsiadka zmarła z powodu zakażenia tasiemcem bąblowcowym. Czy to możliwe?

Niestety, tak. Bąblowica wielojamowa to bardzo trudna do wykrycia choroba. Nieleczona często prowadzi do śmierci. Z nieświadomie połkniętych jaj wykluwają się larwy, które przenikają przez ścianę jelita do naczyń krwionośnych i tą drogą są roznoszone po całym organizmie. Powstająca wokół larw tasiemca torbiel rośnie i zaczyna uciskać okoliczne tkanki.

Na wewnętrznych i zewnętrznych ściankach cysty tworzą się dodatkowe pęcherze, a w jej wnętrzu może kryć się nawet kilka tysięcy główek tasiemca. Gdy z jakiegoś powodu torbiel pęknie, larwy rozprzestrzeniają się po całym organizmie.

Mogą wówczas pojawić się gwałtowne, obfite i wodniste wymioty, uczucie duszenia się, uporczywy kaszel. Larwy roznoszą wydzielane przez siebie toksyny, co powoduje wstrząs anafilaktyczny i zaburza funkcjonowanie wielu układów. W niektórych przypadkach prowadzi to do śmierci.

Przeczytałam, że ktoś był zakażony bąblowcem, a leczono go na nowotwór. Czy to się zdarza?

Owszem. W zależności od tego, w jakim organie rozwija się cysta, może powodować różne objawy. Umiejscowiona w wątrobie prowadzi do jej niewydolności, wywołuje nadciśnienie wrotne, zapalenie dróg żółciowych oraz żółtaczkę.

Jeśli rozwija się w płucach, może być przyczyną przewlekłego stanu zapalnego górnych dróg oddechowych, duszności, kaszlu. Jeśli rośnie w mózgu, czasem uciska nerw wzrokowy, powodując zaburzenia widzenia, utratę świadomości, z nawet ataki epilepsji. Objawy takie również towarzyszą rozrastającemu się guzowi nowotworowemu, stąd zdarzają się pomyłki.

Kolega zaraził się bąblowicą. Jak leczy się tę chorobę?

Kuracja polega na farmakologicznym obkurczeniu torbieli (cysty). Jeśli jest duża i jej ścianki są na- prężone, istnieje większe ryzyko jej pęknięcia i doprowadzenia do groźnych dla życia powikłań. Po podaniu leków torbiele najczęściej usuwa się operacyjnie, a następnie, by uniknąć nawrotu choroby oraz ponownego namnożenia i rozprzestrzenienia się tasiemca po organizmie, lekarz ordynuje chemioterapię przeciwpasożytową.

Przez 10 lat po kuracji Twój kolega będzie musiał regularnie poddawać się obrazowym badaniom kontrolnym, które sprawdzą, czy w organizmie w jakimś organie nie schowały się larwy tasiemca i czy nie rośnie wokół nich kolejna torbiel.

Na żywo

Zobacz również

  • Ospa wietrzna może mieć poważne konsekwencje. Wirus pozostaje z nami do końca życia, a gdy odporność słabnie, często pojawia się jako półpasiec. więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.